Európai léptékben igencsak távol fekszik Magyarországtól az Egyesült Királyság. Ezért aztán nem is igen ér el idáig közvetlenül e volt világbirodalom politikai, gazdasági vagy kulturális hatása. A brit szigetekről tekintve a magyarok országa távoli kis folt a színes európai térképen.
Newsweek.com
E blog mégis abból a meggyőződésből született, hogy mi magyarok (és tágabban, mi közép-európaiak) sokat tanulhatunk a brit politikából. Nem csak azért, mert a modern kori parlamentáris demokrácia játékszabályait mégiscsak ők kísérletezték ki. Hanem paradox módon azért is, mert talán ők tudtak legtöbbet megőrizni a 20. század előtti világból. Márpedig a 21. században fontos lenne feleleveníteni sok mindent, amit a 19. században még tudtak az emberek, mára azonban fájdalmasan elfelejtettek.
A britek például nem tudják elfogadni, hogy egy szupranacionális birodalom központja diktáljon az Egyesült Királyság parlamentjének. A brit alkotmányosság ugyanis a parlamenti szuverenitásra épül. A kilépésre, a Brexitre többek között azért szavazhattak olyan sokan a brit szavazók közül, mivel úgy látták, Brüsszelben és Berlinben nem értették meg ezt a brit ragaszkodást egy 19. századi eszményhez.
A britek jó része azt is tudja, hogy kemény árat kell majd fizetniük a Brexitért. És nem csak azért, mert az európai politikai elit megpróbál majd bosszút állni a megesett sérelemért. Hanem azért is, mert nyilvánvalóan hátrányosan fogja érinteni a brit gazdaságot (beleértve az ipart, a mezőgazdaságot és a harmadik szektort is), ha piaci szereplői nem részesülnek már az EU által biztosított előnyökből. Ennél is nagyobb fenyegetés az Egyesült Királyság számára államalakulatának esetleges szétesése, ha Skócia csakugyan hajlandó lenne Brüsszelt választani London helyett.
Theresa May-nek, az új miniszterelnöknek tehát fel van adva a lecke. A jelek szerint azonban felkészült, minden hájjal megkent westminsteri politikust köszönthetünk a Downing Street új lakójában. E blog bejegyzéseinek ő lesz talán a legfontosabb szereplője, hiszen kormányfőként neki kell levezényelnie a Brexitet, s újra lábra állítani az egyenlőre ugyancsak gyengélkedő brit beteget. De a blog nem róla fog szólni, hanem a több száz éve "ápolt" brit politikai kultúráról.
A britek szeretnek fogadni. E blog indításának az a fogadás adja alapját, hogy az EU-tól elszakadt britek képesek lesznek feltápászkodni. De e fogadás sikerétől függetlenül is tanulságos lesz belemerülni a brit politikai kultúra rejtelmeibe - nem szégyen a tapasztaltabbtól tanulni, főleg olyan helyzetben, amikor a brit politikának is küzdenie kell, hogy megtartsa pozícióit.
Utóvégre a politika mégiscsak tapasztalat kérdése.