www.youtube.com, FULL VIDEO : Trident Debate - Theresa May Vs Jeremy Corbyn - UK Parliament - Nuclear Weapons Vote
Elvi jellegű kérdésben tették próbára az új brit miniszterelnököt. A brit atom-tengeralattjáró flotta ügyének vitájában egy skót képviselő azt kérdezte tőle, hogy hajlandó lenne-e engedélyezni az atomfegyver használatát, amely százezer ártatlan ember és gyermek halálát okozná. Igen, hangzott a felelet.
Theresa Mayről eddig is lehetett tudni, hogy "átkozottul nehéz asszony". Nos, most erről a brit parlamentben is tanúbizonyságot szolgáltatott. Például azzal, hogy meggyőző (472:117) arányban megnyerte azt a parlamenti szavazást, amely az alsóházban hétfőről keddre virradó éjszaka a brit tengeri atomarzenál felújításának finanszírozásáról szólt.
A kormány javaslatának lényege, hogy 2030-ig mintegy 31 milliárd font értékben újítják fel az atomflottát, s létrehoznak a projekt támogatására egy 10 milliárd fontos tartalékot is. A győzelemnek különös jelentőséget kölcsönöz az a tény, hogy míg a konzervatívok egyhangúlag támogatták azt, addig a vezetési válsággal küzdő ellenzéki brit munkáspárt három felé szakadt a szavazásnál. Voltak (szám szerint 140-en), akik a labour padsoraiból is támogatták a javaslatot, voltak, akik elvi okokból ellenezték azt (többek közt az egyoldalú leszerelés ideológiáját valló pártvezér, Jeremy Corbyn is), s voltak, akik tartózkodtak a szavazástól.
A szavazati arányban megnyilvánuló győzelem mellett azonban volt egy másik fontos epizódja is a vitának. Amikor George Kerevan, a Skót Nemzeti Párt képviselője egyenesen rákérdezet,, hogy az új miniszterelnök kész lenne-e utasítást adni az atomfegyver használatára, a válasz egyértelmű és tömör volt: Igen. A megdöbbenést oldandó, a miniszterelnök hozzáfűzte: „És a tisztelt képviselő úr figyelmébe szeretném ajánlani, hogy egy elrettentő eszköz célja nem más, mint az, hogy ellenségeinknek tudniuk kell, hogy készek is vagyunk használni azt.”
A kérdés sok szempontból is kényes, természetesen. Egyrészt, mert az új miniszterelnöknek hivatalba lépésekor rendelkeznie kellett a brit atomhatalom alkalmazásáról arra az esetre nézve is, ha ő valamilyen okból később nem lesz döntésképes helyzetben. A válasz nem hagy kétséget a felől, hogy May hogyan rendelkezett. Másrészt azért, mert a hadihajók a skót partok mellett őrködnek. Harmadrészt pedig azért, mert a NATO varsói megbeszéléseivel kapcsolatban igencsak feszültté vált a NATO-orosz viszony, amit elég világosan jelzett Gorbacsovnak a háborús készülődésre utaló megjegyzései.
Félreértés ne essék: konzervatív nézőpontból világos, hogy a hidegháború végét épp az amerikai félnek a fegyverkezési versenyben mutatott engedmények nélküli keménysége hozta el. Ám egy dolog az elrettentő fegyverek alkalmazása a diplomácia stratégiai játszmáiban, s másik dolog a tényleges felhasználásra vonatkozó eltökéltség. Igaz, a potenciálisan kemény fellépésre utaló retorika maga is tekinthető a politikai versenyben használt hatalomtechnikai eszköznek.
Egy biztos: Theresa May ismét könyörtelen következetességéről tett tanúbizonyságot.